> BUC-XVI: 02.09.19 - 06.09.19

"Resonant" media: wave scattering phenomena under strong length-scale interactions (UNAM)

Venue: IIMAS-UNAM, México City

The meeting will cover a range of topics concerning length-scale interaction phenomena in heterogeneous media.

Talk schedule

Monday 2 September

9:45-10:00: Introduction. 

10:00--11:00

Manuel Domínguez de la Iglesia "The spectral matrices associated with the stochastic Darboux transformations of random walks on the integers"

Abstract

11:00--11:30: Coffee

11:30--12:30

Luis Silva "A toy model for dislocations in crystals"

Abstract

12:30-14:30: Lunch 

14:30--15:30

15:30--16:30: Coffee

16:30--17:30: 

Tuesday 3 September

10:00--11:00

Danila Prikazchikov "Surface waves on a coated elastic half-space with fixed surface"

Abstract

11:00--11:30: Coffee

11:30--12:30

Julius Kaplunov "Long-wave propagation in multi-layered and multi-component high-contrast wave guides"

Abstract

12:30-14:30: Lunch 

14:30--15:30

15:30--16:30: Coffee

16:30--17:30: 

 

Wednesday 4 September

10:00--11:00

Alexander Kiselev "Order-sharp norm-resolvent estimates and dispersive properties of resonant periodic thin structures"

Abstract

11:00--11:30: Coffee

11:30--12:30

Iván Naumkin "Travelling waves of the NLS equation breaking out from a potential well"

Abstract

12:30-14:30: Lunch 

14:30--15:30

15:30--16:30: Coffee

16:30--17:30: 

 

Thursday 5 September

10:00--11:00

Kirill Cherednichenko "Stochastic homogenisation of high-contrast media"

Abstract

11:00--11:30: Coffee

11:30--12:30

William Graham "Photonic fibres from thin structures"

Abstract

12:30-14:30: Lunch 

14:30--15:30

15:30--16:30: Coffee

16:30--17:30: 

 

Friday 6 September

9:45-10:00: Introduction. 

10:00--11:00

Serena D'Onofrio "Homogenisation of the system of Maxwel equations on thin structures"

Abstract

11:00--11:30: Coffee

11:30--12:30

Andrew Comech "Virtual levels and the limiting absorption principle"

Abstract

12:30-14:30: Lunch 

14:30--15:30

15:30--16:30: Coffee

16:30--17:30: 

 

 

Participants

Bath UNAM Other
Kirill Cherednichenko 
Serena D'Onofrio    
William Graham    

 

            
Manuel Domínguez de la Iglesia
Alexander Kiselev
Iván Naumkin
Luis Octavio Silva
            
 
 
Reynaldo Castaneira (Oaxaca)
Andrew Comech (Texas A&M and IITP Moscow)
Julius Kaplunov (Keele)
Danila Prikazchikov (Keele)